Ortopeda dziecięcy diagnozuje i leczy wady układu ruchu u niemowląt, dzieci i młodzieży. Zajmuje się wadami wrodzonymi i nabytymi, a także urazami i kontuzjami sportowymi występującymi u dzieci. Wczesna diagnostyka ortopedyczna pozwala leczyć dysfunkcje narządu ruchu, które w dorosłym życiu mogłyby stanowić poważne utrudnienie, bądź skutkować deformacjami i dolegliwościami bólowymi. Z uwagi na fakt, że narząd ruchu u dziecka podlega ciągłemu rozwojowi i zmianom, nieprawidłowości i urazy kości, stawów, więzadeł, mięśni i ścięgien muszą być u dorastających pacjentów traktowane inaczej niż u dorosłych.
Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego?
Ortopeda dziecięcy przeprowadza szczegółową diagnostykę, w ramach której:
- przeprowadza wywiad z rodzicami analizuje dotychczasową dokumentację medyczną, aby właściwie określić przyczynę problemów. Już w przypadku kilkulatków przeprowadza także wywiad z dzieckiem,
- przeprowadza badanie przedmiotowe: bada ułożenie ciała dziecka w różnych pozycjach, sprawdza występowanie dolegliwości bólowych, ocenia stan układu mięśniowo-szkieletowego,
- w razie potrzeby zleca ewentualną dalszą diagnostykę np. badanie USG lub RTG;
- daje zalecenia, w tym może zlecić fizjoterapię konkretnego typu – do zrealizowania na miejscu w ramach naszego zespołu.
Kiedy zgłosić się do ortopedy dziecięcego?
Wizytę u ortopedy dziecięcego warto wziąć pod uwagę każdorazowo, kiedy zauważymy nieprawidłowy rozwój ruchowy swojego dziecka. Do niepokojących objawów należy asymetria w wyglądzie, grubości czy długości kończyn; niesymetryczna postawa ciała czy nieprawidłowe ułożenie stóp.
Bezwzględnie należy się zgłosić do ortopedy dziecięcego, gdy dziecko zgłasza bóle stawów, zaczyna kuleć lub unikać obciążania kończyny a także przy urazach i przeciążeniach wynikających z uprawiania sportu.
Lekarze ortopedzi dziecięcy w Centrum Zdrowia:
- lek. Małgorzata Wasiutyńska
specjalista ortopedii dziecięcej